Moc bursztyn - poznaj jego właściowści

 

Bursztyn to nie tylko walory dekoracyjne; to materiał o metafizycznych właściwościach dla fizycznej ochrony. Potocznie nazywany kamieniem, z merytorycznego punktu widzenia nim nie jest – to nie skała lecz utrwalona przez miliony lat żywica z drzew iglastych porastających ziemię dziesiątki milionów lat temu.

Obecnie najstarsze znalezisko żywicy bursztynowej datuje się na 95 milionów lat. Od zarania ludzkości wierzono, iż bursztyn ma korzystny wpływ na zdrowie. Stosowano (i stosuje się do dziś) nalewki z bursztynu i okłady, jednak samo noszenie przy sobie bursztynowych kamieni również dawało pożądany efekt. Broszka z bursztynem

Ceniony już w Starożytności

W starożytnym Rzymie noszono w kieszeniach bursztyny, których pocieranie i dotykanie wspomagało siły witalne organizmu oraz płodność mężczyzn („jeśli pragniesz uczynić żonę płodną, noś bursztyn w kieszeni”). Bursztyn nie był obcy również Egipcjanom. Chętnie łączono go ze złotem w precjozach, kojarząc ze źrenicą oka Ra – boga słońca.

Artystyczne wyroby bursztynowe odnaleziono wraz z innymi klejnotami w licznych grobowcach faraonów (między innymi również w słynnym grobowcu Tutenchamona). Z kolei w starożytnej medycynie chińskiej, bursztyn traktowano przede wszystkim jako lek na fobie i stany lękowe.

Bursztyn to symbol szczęścia, zdrowia i płodności

W dzisiejszych Chinach uważa się go głównie za artefakt szczęścia, zdrowia, pomyślności i płodności, dzięki czemu jest pożądanym prezentem dla nowożeńców. Z wielu przypisywanych bursztynowi właściwości, na czoło wysuwa się stymulacja systemu immunologicznego oraz wzmacnianie kośćca. Jest uważany za panaceum na choroby pochodzenia reumatologicznego.

W dawnym Rzymie, kobiety spodziewające się dziecka nosiły paski z bursztynową klamrą lub amulety i naszyjniki z bursztynowych paciorków, po to by pozbyć się bólów krzyża i wzmocnić organizm matki oraz płodu - „aby poród był szczęśliwy a dziecko zdrowe”. Do dzisiaj produkuje się naszyjniki bursztynowe dla dzieci, które mają sprzyjać prawidłowemu kształtowaniu się kości i zębów oraz zdrowemu rozwojowi młodego organizmu.

 

 

Dowiedz się co to jest inkluzja

Zobacz kolekcję biżuterii z bursztynem i insektami 

Poznaj przepis na nalewkę z bursztynu