Bursztyn - wiecznie żywy kamień

 

O bursztynie, często określanym również jako bałtyckie złoto, zwykło mawiać się, że jest „kamieniem, który żyje.” Wzięło się to stąd, że w dotyku jest ciepły i wciąż się zmienia, gdyż zachodzą w nim nieustannie przemiany chemiczne. Jednak wbrew ogólnemu przeświadczeniu i przyjętym określeniom – w jubilerstwie funkcjonuje właśnie taka nomenklatura – bursztyn, podobnie jak perła czy koral, wcale nie jest kamieniem. Jest Bizuteria z brusztynem on pochodzenia organicznego - to kopalna żywica drzew sprzed ponad 40 mln lat.

Różne kolory bursztynu

Czasem bardzo błędnie zakładamy, że bursztyn jest tylko żółty. Rzeczywiście to najczęściej spotykany odcień tego kamienia. Wynika to z tego, że naturalny, niezwietrzały bursztyn jest koloru jasnożółtego lub miodowo-żółtego. Nie są to jednak jego jedyne odcienie. Ciemniejsze odcienie bursztynu, aż do koloru mocnej, ciemnej herbaty są efektem utleniania bursztynu wystawionego na działanie tlenu w powietrzu. Im dłuższe jest to działanie, tym ciemniejszy kolor.

 

Bałtyckie bursztyny, które są nam szczególnie bliskie, często występują w ciepłych barwach – miodowej, jasnożółtej i brunatnej. Niemniej kamień ten występuje również w barwie: mlecznobiałej, pomarańczowej, czerwonej, czarnej, a nawet zielonkawej. Ciekawostką jest, że na Dominikanie można spotkać bursztyny opalizujące na niebiesko w świetle słońca.

Błyszczące ozdoby z bursztynem

 

Naturalny bursztyn, niepoddany obróbce, jest zwykle matowy i szorstki w dotyku. Zanim trafi na sklepowe póki w postaci pięknej biżuterii z bursztynem zostaje mu nadany odpowiedni kształt i jest poddawany procesowi polerowania, po którym zyskuje połysk sprawiający wrażanie pokrycia woskiem. Występują również rzadkie odmiany bursztynu, które po polerowaniu otrzymują jedwabisty połysk, przypominające masę perłową.

Od zawartości pęcherzyków powietrza uzależniona jest z kolei przeźroczystość bursztynu. Im mniej pęcherzyków, tym kamień jest bardziej przeźroczysty. Z kolei bardzo dużą ilość pęcherzyków powietrza powoduje, że bursztyn staje się biały. Bursztyny mogą być więc przeźroczyste, ale również całkowicie nieprzeźroczyste.

Piękna biżuteria z bursztynem i lecznicze właściwości

 

Bursztyn posiada szereg właściwości, które go wyróżniają na tle innych kamieni. Kiedy weźmiemy go w dłoń, sprawia wrażenie ciepłego. Poddany ogrzaniu wydziela przyjemny, kojący zapach. Popularnej i cenionej nalewce z bursztynu przypisuje się z kolei właściwości lecznicze.

 

Piękno i wszechstronność bursztynu, a zarazem jego stosunkowo przystępna cena sprawiają, że jest on bardzo lubianym kamieniem, a biżuteria z bursztynem cieszy się bardzo dużą popularnością wśród kobiet w każdym wieku.

 

 

Przeczytaj również: Tajemniczy skład chemiczny bursztynu

Dowiedz się więcej o niezwykłych właściwościach bursztynu

Poznaj naszą ofertę biżuterii z bursztynem w różnych kolorach