Złoto północy - ceniony polski bursztyn

 

Polska jest jednym z największych eksporterów wyrobów bursztynowych na świecie. Blisko 90 procent wyrobów z bursztynu produkowanych w kraju nad Wisłą trafia na eksport, a największymi odbiorcami polskiego bursztynu są: Stany Zjednoczone, Niemcy i liczne kraje dalekowschodnie.

Polska branża bursztynnicza nieustannie dąży nie tylko do utrzymania wiodącej pozycji na świecie, ale także do aktualizacji i zwiększenia atrakcyjności tego rodzimego produktu na rynku krajowym.

Obiekt pożądania

Złoto północy – bo tak już przed wiekami nazywano bursztyn - dotarło do najdalszych zakątków starożytnego świata. Biżuteria z bursztynu była obiektem pożądania w starożytnym Rzymie, Grecji i krajach arabskich nie tylko dzięki swojemu wyjątkowemu pięknu, ale także magicznym i leczniczym właściwościom, z którymi łączono bursztyn.

Eliksir zdrowia

Do dzisiaj uważa się, że różne rodzaje bursztynowych maści i nalewek mogą mieć leczniczy wpływ na choroby dróg oddechowych, dolegliwości przewodu pokarmowego, bóle głowy i reumatyczne bóle. Z kolei noszenie naszyjnika z bursztynu pozytywnie wpływa na pracę tarczycy. Dowodem na to, niech będzie fakt, że przez wielu bursztyn noszony jest jako talizman chroniący przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami, chorobą, a nawet śmiercią.

Atrakcyjność bursztynu polega nie tylko na alchemii jego pochodzenia, ale także, co być może ważniejsze, na niepowtarzalnych kolorach, odcieniach i kształtach, w których można bursztyn znaleźć. Najczęstsze kamienie bursztynowe znajdują się w odcieniach od żółtego do brązowego. Bardziej rzadkie są białe lub czerwone bursztyny, ale można również znaleźć kamienie niebieskie, a nawet te, które są opisane jako hiacyntowe.

Pieczęć historii

Nieodłącznym elementem atrakcyjności bursztynu są inkluzje owadów, roślin a nawet zwierząt. Obecność inkluzji oczywiście zwiększa wartość bursztynu, należy jednak pamiętać, że nie każda inkluzja jest równie wartościowa. Przy zakupie bursztynu warto wziąć zatem pod uwagę następujące czynniki:

  • rzadkość występowania okazu (na przykład zatopiona w bursztynie mucha nie powinna wzbudzać zbytniej ekscytacji);
  • stopień zachowania rośliny, zwierzęcia lub owada;
  • położenie próbki w brodawce oraz okoliczności jej zatopienia w żywicy;
  • rozmiar i kształt guzka oraz sposób polerowania kamienia;

W biżuterii produkowanej w Polsce od lat bursztyn tradycyjnie łączono ze srebrem. Przyczyna właśnie takiej kombinacji była niezwykle prosta - w okresie PRL inne metale szlachetne były praktycznie dla prywatnych producentów niedostępne. Warto podkreślić, że od wielu lat rośnie popyt na biżuterię bardziej wysublimowaną - na przykład tę z rzadkimi odmianami bursztynu. Magię tego naturalnego skarbu doceniają wszyscy miłośnicy biżuterii, a bogactwo barw i odcieni, w których występuje, pozwala na nieskończoną ilość ozdobnych form, w których można je zamknąć. Dzięki temu każdy, bez względu na styl, który preferuje odnajdzie wśród bursztynowych ozdób coś wyjątkowego dla siebie.

 

źródło: The Basel Magazine

  

Przeczytaj również: Tajemniczy skład chemiczny bursztynu

Poznaj naszą ofertę biżuterii z bursztynem w różnych kolorach