Cena bursztynu – ile kosztuje biżuteria z bursztynem

 

Bursztyn nazywany jest „złotem północy”. Jest on niezwykle popularny w przemyśle jubilerskim. Biżuteria z bursztynem od lat cieszy się ogromną popularnością. Jaka jest jest cena i od czego zależy?

Bursztyny na plaży

Bursztynowe kamienie można odnaleźć na wielu polskich plażach. Są to tak zwane „bursztyny bałtyckie” - występujące wzdłuż południowych wybrzeży Bałtyku, czyli w Danii, Niemczech, Polsce, na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. Najwięcej złóż tego skarbu znajduje się w Obwodzie kaliningradzkim, należącym do Rosji.
 W Polsce bursztyn odnajdziemy w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej, Mierzei Helskiej, na Kurpiach oraz – co ciekawe – na Lubelszczyźnie, w okolicy Lubartowa. Wisiorek z bursztynem

Bursztyn jest substancją organiczną – żywicą kopalną – która powstała w eocenie. Wydostające się z drzew Pinus succinifera, czyli „drzew bursztynodajnych” (lub też – wedle nowej teorii – z drzew Pseudolarix wehri, albo Sciadopityaceae) krople żywicy, gromadziły się na ich powierzchni, często napotykając na drobne owady czy rośliny, które w trakcie jej zastygania, zostawały uwięzione w środku. 

Wewnątrz pnia również gromadziły się pokłady żywicy. Gdy drzewa runęły na ziemię, żywica dostała się do niej, tworząc w ten sposób obecne pokłady bursztynu bałtyckiego. Dlatego właśnie, gdy podpali się bursztyn, wydziela on zapach iglastego lasu - (sprawdź jak rozpoznać prawdziwy bursztyn).

Cena bursztynu – od czego zależy

Na wycenę i wartość bursztynu wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim cena bursztynu uzależniona jest od wielkości znalezionych bryłek - najcenniejsze są te o największej wielkości. Drugim niezwykle istotnym czynnikiem, na który zwraca się uwagę, są inkluzje roślinne lub zwierzęce, które tkwią wewnątrz bryłki (dowiedz się co to jest inkluzja). Bursztyny z insektami są zazwyczaj droższe niż „czysta” odmiana tej żywicy kopalnej.


Niezwykle istotna jest również jakość w jakiej bursztyn się zachował, jego kształt
 i kolor. Wiele zależy także od tego, czy bursztyn jest oszlifowany, czy nie. Tylko oszlifowane wersje posiadają przejrzystość i blask. Bursztyny nieoszlifowane – choć ładne – nie są aż tak atrakcyjne, mimo że mają swoich zagorzałych fanów. Dlatego bez względu na to, czy pragniemy sprzedać znalezioną bryłkę, czy też kupić bursztyn, wersje nieoszlifowane będą zdecydowanie tańsze.
 

W skupie bursztynu w zależności od jakości sprzedawanego towaru otrzymać można od kilku nawet do kilkunasty tysięcy złotych, przy czym stawka rośnie wraz z wielkością bryłek.

Ile kosztuje biżuteria z bursztynem

Biżuteria z bursztynem to wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Bogactwo barw, odcieni i form, w których występuje sprawia, że prawie każdy znajdzie wśród bursztynowych ozdób coś dla siebie. Ceny biżuterii z bursztynem wahają się średnio od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Wartość każdej z ozdób uzależniona jest od wielkości kamienia, jego koloru, pochodzenia oraz metalu szlachetnego,z którym jest łączony. Ceny bransoletek z bursztynem w rozpoczynają się już od 100 zł. Kolczyki i wisiorki z bursztynem dostępne są już nawet za kilkadziesiąt złotych. Do niezwykle cenionych i pożądanych należą również bursztyny z insektami. Za bursztynową biżuterię tego typu zapłacić trzeba od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

 

Poznaj naszą niezwykłą kolekcję biżuterii z bursztynu z zatopionymi insektami

Dowiedz się z jakiego drzewa pochodzi bursztyn bałtycki

Sprawdź naszą ofertę biżuterii z bursztynem w różnych kolorach