Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn

 

Bursztyn, zwany też jantarem, to zastygła i stwardniała żywica drzew, a jednocześnie jeden z ciekawszych kamieni stosowanych w wyrobach jubilerskich. Czym wyróżnia się ten nietuzinkowy kamień? Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Skąd się wzięła nazwa bursztyn?

Nazwa „bursztyn” pochodzi od niemieckiego określenia „bernstein”, co oznacza kamień, który się pali. Istotnie, ta właściwość bursztynu znana jest nie od dziś i wykorzystywana w wyrobach zapachowych, między innymi w kadzidłach.

Woń palonego bursztynu jest bardzo przyjemna, w pozytywny sposób wpływa na panującą atmosferę i na zmysły. Bursztynowi przypisuje się również właściwości lecznicze - słynna i ceniona jest nalewka z bursztynu. Jednak bursztyn to nie tylko piękny zapach, ale i niebanalna estetyka. Kamień znany ze swej wyjątkowej barwy, doczekał się własnego odcienia – kolor bursztynowy wszedł na stałe do kanonu mody.Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn

Ceniona i lubiana biżuteria z bursztynem

Również w jubilerstwie bursztyn odgrywa znamienną rolę. Spotkamy go w pięknie skomponowanych kolczykach, bransoletach i naszyjnikach.

Kamień ten doskonale prezentuje się zarówno w dużych formach - np. jako okazały wisior, jak i w detalicznych elementach zdobniczych - np. drobne bursztynowe listeczki w srebrnej bransolecie albo górna część srebrnej broszki w formie róży.

Pasuje zarówno do biżuterii klasycznej - np. tradycyjnego pierścionka z owalnym oczkiem, jak i do biżuterii wyszukanej i bardzo dekoracyjnej - np. do pięknego naszyjnika zwieńczonego dużym kamieniem w nietypowym kształcie.

Piękno i wszechstronność bursztynu, a zarazem jego stosunkowo przystępna cena sprawiają, że jest on bardzo lubianym kamieniem wśród przedstawicielek płci pięknej w każdym wieku. Popularność bursztynu sprawia, że coraz częściej pojawiają się pytania o to, w jaki sposób rozpoznać prawdziwy kamień.

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn

Każda osoba zainteresowana tym wspaniałym elementem zdobniczym chciałaby nosić prawdziwy bursztyn, a nie imitację. Niestety w obecnych czasach często pojawiają się podróbki bursztyny - np. zastępowany jest on kopalem lub tworzywem sztucznym. Jak zatem można stwierdzić, czy mamy do czynienia z autentycznym bursztynem?

Znanym testem, który pozwala to zweryfikować jest test ciężkości. Aby go wykonać, należy wrzucić kamień do słonej wody. Naturalny bursztyn pozostanie na powierzchni, większość imitacji opadnie na dno. Inna metoda to metoda zatopienia w kamieniu bardzo gorącej igły. Z bursztynu łatwo ją wyciągniemy, dla odmiany z kopalu niełatwo będzie ją wyjąć. Dodatkowo, gdy potraktujemy prawdziwy bursztyn wysoką temperaturą, pojawi się charakterystyczny żywiczny aromat.

Możemy także wykonać badanie właściwości elektrostatycznych. Pocierany o wełnę lub inny naturalny materiał, a następnie dołożony do maleńkich cząstek papieru, będzie je przyciągał. Imitacja – nie. Warto też mieć na uwadze, iż bursztyn wykazuje dużą odporność na działanie takich substancji, jak rozpuszczalniki czy eter. W konfrontacji z nimi nie zmatowieje, w przeciwieństwie zresztą do podróbki w postaci kopalu.

Kolejnym testem może być test UV. Narażony na tego rodzaju promieniowanie bursztyn przybierze barwę niebieskawą lub żółtawą. Tworzywo sztuczne nie zmieni kolorystyki, a kopal zrobi się biały.

Jak wybrać właściwy bursztyn

Nie zawsze można przeprowadzić testy prawdziwości, dlatego chcąc mieć pewność, że kupujemy biżuterię z autentycznym bursztynem, najlepiej nabyć go u certyfikowanego dystrybutora lub w sprawdzonym sklepie z bursztynem.

 

Poznaj naszą niezwykłą kolekcję biżuterii z bursztynu z zatopionymi insektami

Dowiedz się z jakiego drzewa pochodzi bursztyn bałtycki

Sprawdź naszą ofertę biżuterii z bursztynem w różnych kolorach